محرم

بجه که بودم مثل امسال یک دوران سوز محرم با سوز زمستان همراه شده بود.سی اندی سال بیش.

در ان سالها من جراغ زنبوری در جلو دسته عزاداری را حمل می کردم .راستش در حقیقت فعالیت مذ هبی منظمی داشتیم .شخص جوانی که مسئول در همان هیت محله بود مجله بیام شادی از قم رابرایم  ابونه کرده بود .راستش برای یک سال هزینه اش را کرفته بودولی سالیان دراز برای من و امسال من  ارسال می شد .خلاصه واقعا این ادم بجه های محله را سر و سامان داده  بود .همجنانکه به درس ومشکمان می رسید عشق ائمه ومسائل مذهبی را در امسال من به درستی افریده بود .جوانی زیبا همجون یوسف که القضا اسمش هم یوسف بود .

جند روز قبل وی را در مغازه همسایمان دیدم .مردی نسبتا مسن و همانند سالیان قبل صورتی نورانی .مراشناخت و خاطراتی از همان سالهابرای دور برش از ماها نقل کرد.بعد کمی صحبت از وی خواستم دعائی را که اغلب در مجالس بعد از خوردن غذا ذکر می کنند برایم منبعش را نقل کند .بعد از اینکه به سوالم جواب داد رو سوی من کرد و کفت :

فلانی شما هر وقت خواستی از خدایت تشکر کنی لازم نیست به عربی باشد ........

این توصیه بالا بیام خیلی مهمی را در بی داشت .و ان اینک مسائل مذهبیمان را به روش ساده انجام دهیم و ازخدا و دستورات دینی لذت واقعی را ببریم.

و کمی برایم صحبت یا موعظه کرد.راستش خیلی خوشحال شدم از اینکه بعد اینهمه سال وی رامی دیدم و حال همان سی اند سال قبل را کردم .

شور و شوق محرم فضای شهرمان را بر کرده است .جادرهایی که این اواخر در شهرمان بر با می شود.محلی شده  برای مدیریت هیتهای مذهبی . هر کس به نوعی یاد محرم می کند.یکی علم می کشد و دیکری احسان می دهد به توانای وسعش .یکی طبل می زند و یکی سنج .و عده ای صف کشیده اند و جوب در دستی و دست دیکر در شانه فرد سمت جب هم کذاشته  وبدینسان عذاداری می کند.

کسان دیکری به نوعی دیکر و.....

 

ولی من فکر فردای روز عاشورا هستم.روزی که این همه هیجانفروو خواهد نشست و  دوباره عده ای  به سر کارهای زشت  قبلی خویش بر می کردند. بدون بند کرفتن از محرم و از سردار حق کوی ان حسین.

دروغ و تهمت و هزار کار ناشایست برای بیدا کردن لقمه نانی اضافه .تو کویی که نه محرمی بوده و نه حسینی و نه خدائی که .. 

 

 

/ 1 نظر / 12 بازدید
ادب سرا

با سلام به محيطي کاملا ادبي قدم گذاريد جامعه مجازي ادبي ايرانيان www.adabsara.com تالارهاي گفتمان ادبي هنري www.adabsara.com/forum منتظرتان هستيم